IPTV (İnternet Protokolü Televizyonu)

IPTV (İnternet Protokolü Televizyonu)
RTP protokolü kullanıcı alanında oluşturulur ve genellikle TCP’den daha düşük bir gecikmeye sahip olduğu için UDP üzerinden çalışır. Bu nedenle UDP ile TCP’nin sunduğu güvenilirlikten ödün verilmesi karşılığında hız kazanılır. Bundan dolayı RTP, tüm paketlerin teslimatını veya uygun zamanda varışlarını garanti etmez.
TDS (dijital uydu televizyonu): Avantajı, bir anten, kod çözücü, akıllı kart ve kullanıcının filmleri programlayabileceği, sipariş verebileceği, mesajları alabileceği, listeleri görüntüleyebileceği ve hatta bir telefon defterine sahip olabileceği etkileşimli uzaktan kumanda içeren bir kitin dahil edilmesinden oluşur. Dezavantajı, kullanıcılar aynı programı aynı anda izlemek istemedikçe, televizyonlar kadar çok kod çözücüye ihtiyaç duymanızdır. İnternet televizyonu: Bu hizmette normalde evde ayarlanan kanallar mevcuttur, ancak kendi internet kanallarınızı bazen gerçek zamanlı olarak, ancak paket kaybı ve diğer zamanlar nedeniyle düşük video kalitesiyle de izleyebilirsiniz. kaliteli ancak yüksek gecikmeli.
DTT: İçeriğin geleneksel bir hava anteni aracılığıyla iletilmesinde dijital teknolojinin uygulanmasıdır; Bu sistem verimli elektromanyetik spektrum, görüntü kalitesi ve ses kalitesi sağlar.

IPTV: Teknik olarak, iptv, IETF tarafından belirlenen düzenlemelere uygun olarak ses ve video iletimi için standart olarak RTP’yi (Gerçek zamanlı protokol) kullanır.
RTP, İngilizce adı için Gerçek Zamanlı Aktarım Protokolünün kısaltmasıdır. İnternet üzerinden güvenilir ses ve video aktarımı için IETF tarafından oluşturulmuş bir standarttır.

IP üzerinden Ses uygulamalarında, RTP, verilerin iletilmesinden sorumlu protokoldür. Ses ve videonun sayısallaştırılması ve sıkıştırılması CODEC tarafından gerçekleştirilir. Sinyalleşme veya çağrı kurulumunun idaresi için SIP protokolü vardır.

RFC 3550 standardı içinde, aktarım sırasında yapılan kontrol verilerini ve ölçüm verilerini göndermek için ek bir protokol tanımlanmıştır. RTCP / RTP Kontrol Protokolü olarak bilinir. RTCP paketleri, RTP paket dizisi içinde periyodik olarak gönderilir.

RTCP PROTOKOLÜ

Gereksinimler
Bant genişliği: Kod çözücülerin sayısına bağlı olarak, internet hızı her durumda daha yüksek olmalıdır. Bant genişliğinin daha yüksek olması, ADSL hattını düşmelere karşı daha duyarlı hale getirir. Yani 4 Mbps profilli bir hat, örneğin 13dB’lik sinyal-gürültü değerlerine ve 40dB’lik zayıflamaya sahipse, daha fazla zayıflamaya ve daha az sinyal gürültüsüne neden olduğu için 10 Mbps’lik bir profili desteklemez.
Sinyal-gürültü: hizmetin kararlılığını garanti etmek için 13dB’den büyüktür (değer ne kadar yüksekse, hizmetin kalitesi o kadar yüksek olur)
Zayıflama: 40dB’den az, çünkü çok yüksekse, hizmette sabit düşüşler olabilir.
RTCP protokolü, RTP’yi tamamlar ve ona bir kontrol mekanizması sağlar. RTP için kullanılan bağlantı noktasına bitişik bağlantı noktasında UDP kullanır. RTCP protokolü, kontrol paketlerinin oturumdaki tüm katılımcılara periyodik olarak iletilmesine dayanır ve kaynak tarafından dağıtılan verilerin kalitesi hakkında onlara bilgi sunar. Temel protokol, veri ve kontrol paketlerinin çoğullamasını sağlamalıdır.

Bu nedenle, RTCP’nin birincil işlevi hizmet kalitesi geri bildirimi sağlamaktır.

IPTV‘nin tam anlamıyla geliştirilebilmesi için mevcut bağlantıların hızının arttırılması gerekmektedir.

İki tür kanal vardır:

SDTV: standart tanımlı. Sadece 1,5 Mbps bağlantıya sahip olun
HDTV: yüksek çözünürlüklü. Minimum bağlantı hızı 8 Mbps olmalıdır.

IPTV tanımı

Kolombiya’da baskın olan televizyon hizmeti analogdur ve geniş bir bant genişliğine sahiptir; bu onu spektral olarak verimsiz kılar; Bununla birlikte, son yıllarda dijital kablo ve uydu televizyonuna (QPSK’da modüle edilmiş) girişti ve bugün IP protokolünün büyümesi ve genişlemesi sayesinde IPTV teknolojisini kitlesel hale getirmesi bekleniyor. IPTV, dijital görsel-işitsel içeriğin IP protokolleri üzerinden iletimini kolaylaştıran bir teknolojidir.ADSL (konut) veya Ethernet (iş) erişim ağları üzerinden son kullanıcılara dağıtılır.

IPTV kendi başına bir protokol değildir. IP protokolü üzerine IPTV veya Televizyon, video akışına dayalı olarak geliştirilmiştir. IP protokolü üzerinden geniş bant bağlantı ile televizyon ve video sinyallerini İnternet üzerinden dağıtmak için kullanılan bir sistemdir, yani bilginin güvenli bir ağ üzerinden iletilmesi anlamına gelir. Diğer geleneksel dağıtım hizmetlerinde eksik olan bilgi akışı için çift yönlü iletim kapasitesine sahiptir. Bu sayede kullanıcıya etkileşim için birden fazla seçeneği garanti eden bir dönüş kanalı kullanılır.

IPTV’nin artıları ve eksileri
Kolombiyada
Şu anda, şirketin telefon ve internet hizmetleri sağlamak için kurduğu bakır ağlar aracılığıyla IP protokolünü kullanarak televizyon hizmeti sağlamayı içeren Kolombiya’daki ilk IPTV pilotunu geliştiren UNE EPM telekomünikasyon.

Kolombiya’daki erişim ve dağıtım ağlarının güncellenmesi yüksek bir yatırım anlamına geliyor. IPTV-UNE şu anda Medellín’de bulunan ana merkezlerinden birini modernize ediyor ve dijitalleştiriyor; TELECOM ayrıca, paketlenmiş İnternet, televizyon ve telefon hizmetleri sunmasına olanak tanıyan akıllı bir ağ oluşturmak için bir yatırım alacak.

IPTV
Faydaları

Kullanıcı, bilgisayarına bağlı, işlevi televizyonuna bir “bilgi işlem katmanı” eklemek olan bir cihaza sahiptir ve bir kılavuz aracılığıyla, görmek istediği içeriği seçebilecek veya kullandığı diğer araçlardan seçtiği içeriklere erişebilecektir. Facebook gibi sosyal medyadır.
Bize otomatik seçim tarafından verilen kişiselleştirmeyi sağlar. Bu, görüntüleme başına ödeme veya görüntüleme başına ödeme veya talep üzerine video geliştirilmesine olanak tanır.
İsteğe bağlı olarak, bağlı cihaz, içeriği saklama kapasitesine sahiptir ve bu nedenle, bağlantısı kesildiğinde bile bunları görüntüleyebilir.

IPTV’nin Faydaları

Bir erişim ağının modernizasyonu için gereksinimler: düşük gecikme süresi ve düşük hata olasılığı sunan geniş bant erişim ağları; Bu, HFC (HYBRID Fiber Coax), FTTH (ev ağlarına fiber) veya FTTC (kaldırım ağlarına kadar fiber) kurulu olduğu anlamına gelir, ancak Kolombiya’da ve Latin Amerika ülkelerinin büyük çoğunluğunda, telekomünikasyon altyapısını çeşitlendirme ve daha sağlam hale getirme çabaları, eski bakır ağlar baskındır.

Mevcut durumun aksine, sağlayıcı, izleyicinin bağlanmasını bekleyen içeriğini iletmeyecek, ancak içerik yalnızca müşteri istediğinde ulaşacaktır.